Kalendarz Brań, kiedy najlepiej jechać na ryby.

Strona główna
 

Wrzesień

W tym miesiącu warto wybrać się z wędką w poszukiwaniu brzan. Znalezienie dobrego łowiska nie jest łatwe, jednak możłiwe. Należy szukać miejsc o szybkim nurcie w pobliżu których są duże kamieniska. Miejsca takie można znaleźdź w pobliżu starych zniszczonych opasek czy przelewów. Dobrymi miejscami będą też dość duże rafy.

Jedną z metod łowienia brzan jest spining. Nie jest to zbyt popularne ze względu na trudność złowienia brzany tą metodą. Jeśłi jednak własnie w ten sposób chcemy łowic brzany musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze nasz sprzęt do metody spiningowej powinien być połączeniem finezji i mocy ze względu na małą wielkość stosowanych przynęt. Tak więc dość lekki kij o długości ok 3m i mocy ok15 Ibs i cw. ok 30g. Kołowrotek wielkości 2500-3000 oraz odpowiednio mocna linka ( plecionka o wytrzymałości ok15 Ibs bądz żyłka o podobnej wytrzymałości). Dobierająć sprzę™ spiningowy do połowu brzan musimy pamiętać o tym, aby nie był on zbyt toporny co umożliwi nam komfortowe łowienie brzan na małe przynęty oraz żeby nie był on zbyt finezyjny, słaby ponieważ brzany są rybami silnymi i walczenymi.

Jedna z najlepszych spiningowych przynęt na brzany są woblery. Stosujemy te o długości od 3,5 cm do 6,5 cm, rzadko większe. Najważniejsza jest praca woblera, która piwnna być szybka i równa. Ważne jest by nasze woblery pracowały dobrze w silnym nurcie oraz nurkowały do samego dna naszego łowiska. Woblery, których praca gaśnie w silnym nurcie nie przyniosą nam dobrych efektów. Mniejsze woblery zazwyczaj nie dadzą rade zejść na odpowiednią głębokość. W takim wypadku warto w miejsce przedniej kotwicy zamontować dociążenie w postaci śruciny lub ołowianej łezki. Muismy jednka pamiętać aby nie przeciążyć woblera ponieważ spowodowało by to zanik jego pracy.

Kolejną dobrą przynętą spiningową są twistery oraz rippery wielkośći podobnej do woblerów w różnych kolorach. Ciężąr główki należy dobrać odpowiednio do głębokości łowiska.

Prowadząc przynęte warto spróbować przytrzymać nasz wabik w nurcie na krótki moment, co częśto kusi brzany do brania.

Brzany można też łowić metodą gruntową. Nasze łowiska będą takie same jak w przypadku spiningu. Możęmy za to użyć mocniejszego sprzętu. Łowiąc z gruntu musimy pamiętać o dobraniu odpowiednio dużego obciążenia, które utrzyma nasz zestaw w łowisku. Jako przynęt używamy rosówek lub żółtego sera, który najczęściej jest najlepszą przynętą na te piekne i waleczne ryby. Sera warto także dodać do zanęty, co dodatkowo zwiększy nasze szanse na udany połów.

Łowiąć brzany warto pamiętąć, że są to jedne z najsilniejszych ryb wystęującyh w europie a ich liczebność nie jest ogromna. Warto więc okazać tym rybom należyty szacunek i po stoczonej walce zwrócić im wolność.