Kalendarz Brań, kiedy najlepiej jechać na ryby.

Strona główna
 

Marzec

Marzec, jest to jeden z trudniejszych wędkarskich miesięcy. Wiele zależy od pogody, która bywa czasem naprawde kapryśna.

Jeśłi jednak mamy już wiosne w jej pełnej okazałości, warto wybrać się ze spiningiem nad jakąś niewielką rzeczkę i zapolować na klenie

Nie jest to łatwe zadanie- klenie są jeszcze nieco ospałe i nie zawsze chętne do współpracy, jednak złowienie ich w tym miesiącu dostarcza wędkarzowi wielkiej satysfakcji.

Dobrymi miejscami na rzekach będą ujścia mniejszych rzek, ujścia kanałów melioracyjnych oraz prostki miedzy zakolami.Innymi dobrymi miejscami są niezbyt strome burty ze słabym nurtem, w ktorych pobliżu znajdują się jakieś przeszkody np zawalone drzewo. Bardzo dobre są miejsca, w których nad powierzchnią wody zwisają jakieś gałęzie.

Do wyboru mamy kilka technik łowienia. Jedna z nich to spining, jest to chyba najtrudniejsza metoda na wiosenne klenie. Używamy do tego miękkiego kija o dł. Ok 2.7m, kołowrotka wielkości 3000, na którego szpule nawijamy żyłkę 0.16-.19mm. Jako przynęt używamy małych woblerów (1,5-5cm) , których kolor dobieramy do warunków na łowisku. Warto zacząć od kolorów naturalnych , a dopiero potem sprawdzać „żarówy”. Oprócz wobleró warto mieć w pudełku obrotówki w rozmiarach 00 do nawet 03 oraz małe przynęty gumowe. Z tych ostatnich warto sprawdzić gumowe żabki, które bywają zaskakująco skuteczne.

Prócz spiningu można też polować na klenie tradycyjnymi metodami, jak feeder czy przepływanka spłąwikowa.

Jako przynęt używamu skórki chleba,pinek, ochotki. Gdy te przynęty nie daja dobrych efektów, warto eksperymentować.Godny polecenia jest pęczak, płątki owsiane.

Warto też próbować różnych zapachów jak np. Anyż czy cynamon.Łowisko warto nęcić gotowanym grochem, lub jego mieszanką z firmowymi zanętami.Nęcąc należy jednak pamiętać, aby zanęta nie była zbyt sypka, gdyż mogła by się rozpadać w toni i nie docierać na dno łowiska...