Kalendarz Brań, kiedy najlepiej jechać na ryby.

Strona główna
 

Listopad

Dla większości wędkarzy jes to miesiąc łowienia drapieżników. Zarówno szczupaki jak i sandacze czy okonie są nadal aktywne, może nie tak bardzo jak choć by miesiąc wcześniej lecz wciąż można dobrze połowić.

Wyżej wymienionych drapieżników szukamy w głębszych partiach wody. Szczupaki mogą stać praktycznie wszędzie-od podwodnych łąk po głębokie doły. Sandacze i okonie znajdziemy na stokach pdowodnych górek, skokach dna z twardym piaszczystym lub zwirowatym dnie.

Do wyboru dwie równie skuteczne metody- spining oraz martwa rybka. Jadąc na ryby w listopadzie warto mieć ze sobą kilka wędzisk. Dwa kije do spinnigu- jeden do 15-20g oraz drugi większy-do50g. Oraz jeden kij do martwej rybki. Dzięki temu można spróbować łowić każdy z trzech wymienionych na początku gatunków. Zazwyczaj warto rozpocząć łowienie od najlżejszego kija spiningowego, którym opukamy dno naszych miejscówek w poszukiwaniu okoni. Często sprawdza się metoda bocznego troka, dzięki której z łatwością dotrzemy naszą przynętą do dna. Kiedy zaś postanowimy poszukać szczupaków i sandaczy- bierzemy do ręki drugi, cieższy kij i zaczynami łowić na większe przynęty.

W tym miesiącu dobre efekty dają dość duże przynęty prowadzone leniwym tempem.Wszelkiego rodzaju duże rippery, twistery czy wirówki najwiekszych rozmiarów a także duże, ponad 10cm woblery są chętnie połykane przez te największe szczupaki, które chcą się jeszcze porządnie najeść przed nadejściem zimy. Warto zwrócić uwagę na zbrojenie przynęt gumowych- te największe często wymagają niewielkiej dozbrojki w postaci jednej kotwicy wbitej w tylnią część przynęty, tuż przed jej ogonkiem( o ile regulamin łowiska nie zabrania stosowania dozbrojek).

Kiedy zaś poczujemy się zmęczeni spiningowaniem lub zwyczajnie wolimy łowienie stacjonarne, uzbrajamy wędke do łowienia na martwą rybkę. Wystarczy prosty zestaw z obciażeniem i stalowym przyponem( lub wolframowym jeśłi polujemy głównie na sandacze) oraz martwa rybka uzbrojona w dwie kotwice.

Listopad jest miesiącem, w którym dobre wyniki będą mieli wędkarze cierpliwi i wytrwali. Pogoda raczej nas nie rozpieszcza, należy więc pamietać aby się ciepło ubrać. Godne polecenia o tej porze roku są rękawiczki bez palców, dzięki którym będzie nam znacznie cieplej w ręce. Warto też zabrać ze sobą termos kawy lub herbaty. Dobrze przygotowani i zdeterminowani mogą wrócić złowiska z nowym rekordem życiowym, gdyż w tym miesiącu często zdarza się złowić „ coś większego”..